ahogy ígértem, mára (is) valami nagyon izgalmasat hoztam.
(Ma 10.00-től a Teamsen is ez lesz a téma.)
Az egyenlőség szűkebb értelemben azt jelenti, hogy minden embernek egyenlő jogai vannak a társadalomban. TEHÁT: pl. a törvények mindenkire vonatkoznak, és mindenkinek egyformán van joga bizonyos dolgokhoz (pl. szabadon elmondhatja a véleményét).
Tágabb értelemben ide tartozik az esélyegyenlőség is, azaz hogy mindenkinek egyenlő lehetőségeket kell biztosítani, hogy az legyen, aki és ami csak akar (ha tehetséges, akkor lehessen belőle festőművész, vagy orvos, vagy jogász, vagy bármi más, és ne rekesszék ki csak azért, mert pl. nő).
Gondoltad volna, hogy a nők alig több, mint 100 éve még nem szavazhattak Magyarországon (sem)? Ez bizony a kirekesztés egyik megnyilvánulása volt. Ahogy az is, hogy a nők egyetemre sem járhattak.
1869-ben özvegy nők megpróbálták kérvényezni, hogy választójoguk legyen, de a kérvényüket az országgyűlés kinevette.
1. Gondold végig, mitől változott meg az álláspont! Mi lehetett a legfőbb érv amellett, hogy a nők szavazhassanak is? (Segítségül elárulom, hogy 1918-ban született meg az első ezzel kapcsolatos törvény.)
2. Keresd meg, ki a képen látható személy! (Használd pl. a Google képkereső funkcióját)
3. Olvasgass róla, az életéről, munkásságáról!
4. Írd meg e-mailben (digitaliskata@gmail.com), hogy ki ő, és mit találtál a legérdekesebbnek vele kapcsolatban. Ha van bármilyen egyéni véleményed, hozzáfűznivalód a témához, írd meg azt is!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése